Mantarı aynı gün pişirin

istiridye mantarı ve yemeği

Mantarı aynı gün pişirin
Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen “Fikir Bahçesi” konferansında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi`nde görevli Biyolog mantarla ilgili bilgiler verdi. Bursa Orman Bölge Müdürü, mantarların ekosistemdeki yerleri, ekonomiye kazandırılmasının önemli olduğunu vurguladı. Bursa bölgesinin 15 milyonluk bir pazarın tam ortasında olduğunu ifade eden Orman Bölge Müdürü, üretilen mantarların kolay bir şekilde pazar bulabileceğini söyledi.

Biyolog, 2010 yılından beri mantar konusunda Yalova`da araştırma yaptığını, Bursa yöresinin mantar çeşitliliği açısından zengin olduğunu ifade etti. Mantarların ekmek, yoğurt yapımından, odunun tabiatta parçalanmasına kadar birçok alanda fonksiyonu olduğunu söyleyen Biyolog, mantarların sağlık açısından öneminden ve zehirlenme vakalarından bahsetti.

Dünyada tahminen 1,5 milyon tür mantar olduğunu dile getiren Biyolog, tüketilecek mantarların satın alındığı gün pişirilmesi gerektiğini vurguladı. Biyolog, “Şu ana kadar yapılan sistematik çalışmalar ile ancak 75 bin tür mantar tespit edilebildi. Ekonomik değeri çok yüksek mantarlar ormanlarımızda mevcut. Dünyanın en büyük mantarı Amerika’da tespit edilen bir mantardır. Mantarların lifleri kilometrelerce olabiliyor. Mantarı aldığınız gün pişirin veya pişireceğiniz gün alın. Bozulmuş mantar da rahatsızlık veriyor. Zehirli olmadığından emin olmadığınız mantarı yemeyin. Zehirli olduğuna dair şüpheniz bile vücudunuzda zehirlenme belirtileri görülmesine sebep olabilir” dedi.

1,5 milyon mantar türünden sadece 150`sinin zehirli olduğunu söyleyen Biyolog, “Zehirlenmeler, genelde yenen mantarlara benzer zehirli mantarların tüketilmesi ile oluyor. Pişirme ile zehirli mantarların zehri gitmiyor. Zehir vücuttan atılamadığı için zarar veriyor. Zehirlenme belirtileri türden türe değişiyor. Yarım saat olan da var. Kana karışınca tedavi zorlaşıyor” şeklinde konuştu. ( İHA )

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 32 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment