Mantar pişirmenin püf noktaları

mantar pişirme

Mantar pişirmenin püf noktaları
Mantar haşlanırken beyaz olması için ne yapılır?
Mantarı beyazlatacağım diye haşlarken fazla limontuzu veya limon suyu kullanmak doğru değildir. Zira fazla limon suyunun veya limontuzunun ekşiliği mantarı lezzetini tamamen bozar.
? Taze ve iyi yetiştirilmiş mantar beyaz olur.

Mantar nasıl temizlenir?
Mantarı soymayınız, hafif te olsa saplarını kesmeyiniz.
Çünkü soyulmaz ve sapları kesilmez. Mantarı olduğu gibi üç dört defa yıkayıp süzgece çıkarınız. Hemen haşlayınız.

Mantarı pişirirken karartmamak için ne yapılır?
Mantar pişirirken kapağı biraz aralık bırakırsanız, mantarlar kararmaz.

Mantarların hazırlanması nasıl olmalıdır?
Mantarların en lezzetli yerleri, zarlarının hemen altındaki yüzeydir. Buranın kendine has hoş bir kokusu vardır. Bunun için mantarları hiçbir vakit kazımamalı. Mantarları genellikle nemli ve temiz çuval parçacıklarıyla ovalayarak içinde bol su bulunan bir kapta yıkamalı ve kararmamasın için de pişinceye kadar limonlu suyun içinde tutmalı. Mantarları temizlerken önce şapkalarını saplarından ayırmalı. Sonra sapların toprağa değen bölümünü ve böceklerin zedeledikleri yerleri kesip atmalı.

Bunu da oku :  Mantarlı karışık et

Avrupa’da mantarları daha bilimsel yollarla yetiştirdikleri gibi bunları kurutarak da satışa çıkarmaktadırlar. Bu kurutulmuş mantarlardan yararlanabilmek için bunları pişirmeden önce soğuk suda iyice ıslatmak gerekir. Islatılan mantar parçalarının suyu süzülünce bunları oldukları gibi tencereye atıp pişirmek mümkündür. Avrupalılar mantarları uzun süre saklayabilmek için kurutma yolundan gayrı konserveden de yararlanmaktadırlar. Konserve edilmiş mantarlar genellikle pişirilmiştir. Bunların nasıl kullanılacakları konserve kutularının üzerlerindeki tanımlamalarında yazılıdır. Mantarların üçüncü bir muhafaza usulü de sirke veya zeytinyağında saklanmasıdır. Her iki usulde de mantarlar, pişirilerek saklandığından kullanılacakları vakit kavanoz üzerindeki talimatlara uyulmalıdır. (lezzetler.com)

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 67 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment