Mantar yiyerek zayıflanır mı?

mantar yemek

Mantar yiyerek zayıflanır mı?
Her 5 kişiden 1’i obez olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle, diyet, kalori, kilo vermek gibi kavramlar her gün gündemimizde yer alıyor.

Konu kilo vermek olunca, kalori hesabı önemli bir hale geliyor. Ancak, diyet yaparken tüketilen besinlerle ilgili doğru olmayan bir algı var: Düşük kalorili yiyeceklerin lezzetsiz olduğu. Bu noktada, hem lezzetli hem de düşük kalorili olan mantar devreye giriyor. Yarım bardak doğranmış kültür mantarı, yaklaşık 20 kalori, 0 yağ, 0 kolesterol, 4 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve çeşitli mineraller içeriyor.

İçerdiği proteinlerin kasları beslemesi sonucu yağ hücreleri daralır ve bu şekilde de yağ yakıcı özelliğe de sahiptir. Mantar tüketildiğinde mide fazla yorulmaz ve enerji kaybını engeller. Bundan dolayı gün içerisinde yorgunluk vermez.

Vejetaryenler için de önemli bir besin kaynağı olan mantar, pişirildiğinde protein açısından çok zengin bir yiyeceğe dönüşüyor. Ayrıca önemli bir potasyum kaynağı olan mantar, yüksek miktarda lif içeren yapısıyla sindirimi yavaşlatarak tokluk hissini artırıyor ve daha kolay doyup, daha geç acıkmayı sağlıyor.

Bunu da oku :  İstiridye mantarı ye, kilo ver

Mantar çeşitleri göz önüne alınınca 100 gr mantarın 20 ila 40 kcal arasında kalori değeri değişmektedir.

Örneğin:
İstiridye Mantarı (100 g): 35 kcal
Kültür Mantarı (100 g) : 22,2 kcal

Asıl önemli nokta mantarı pişirme tekniğinizdedir. Pişirme esnasında krema yada kalorisi yüksek sos kullanmak sakıncalı olacaktır. Kızartma işleminden kaçınmalı, soteleme, ızgara yada fırın tercih edilmelidir.

Birçoğumuz mantarı pişirme aşamasında zorlansa da işin sırrı doğru pişirme yöntemini uygulamakta. Salatalarda çiğ olarak kullanılabilse de çoğu mantar çeşidi için bu kullanım hem mümkün olamıyor hem de üzerinde insan organizmasına zararlı olabilecek birçok mikroparazit içerdiğinden risk taşıyor. Bu parazitler ancak 15 dakikalık pişirme işlemi ile ortadan kayboluyor. Bu noktadan sonra kullanacağınız tencerenin seçimi de toksik etkinin önüne geçmek açısından oldukça önemli. Çelik tencere-tavaları veya toprak pişirme kapları tercih edebilirsiniz. Boyutları büyük olan mantarları hafif yağlanmış ızgarada pişirerek sıcak olarak servis edebilirsiniz. Bu hem mantarların kokusunu muhafaza etmenize yardımcı olacaktır hem de içeriğindeki lezzet bileşenlerinin suda değil de yağda çözünebiliyor olmaları sebebiyle lezzetini arttıracaktır. Bilmeniz gereken en önemli detay ise mantarın şapkası ne kadar kalın ise ateşten o kadar uzaklaştırarak pişirmek.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
(Visited 11 times, 1 visits today)

Related posts

Leave a Comment